26 Temmuz 2012 Perşembe

İce-tea eşliğinde Sinek Isırıklarının Müellifi :)

Serrose'un blogunda http://yolunneresindeyim.blogspot.com/ gezinirken tesadüfen görmüş ve merak etmiştim dün akşam bir çırpıda bitirdim kitabı :)

zaten bu dünyada çoğunluğu, herkesin kendisine hayran olduğunu düşünenler ile kimsenin kendisini sevmediğini düşünenler oluşturur, geri kalanlar ise Vüsat o. bener okurudur.


Yazar:Barış Bıçakçı
Sayfa Sayısı: 166
Dili: Türkçe
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık

Arka Kapak

"Cemil'in bütün gün evde ruhsal söküklerle uğraştığını da biliyordu Nazlı. Ev, iplik parçalarıyla, kırpıklarla dolu oluyordu, iki ucu bir araya getirilememiş hatıralarla ve partal fikirlerle. Yaşamak bu küçük evde de eksik kalıyordu; elli dört metrekare içinde Cemil'in yetişemediği, tamamlayamadığı şeyler vardı. Sessizlikler vardı. Hissettiği şeyi tam o anda kimseye söyleyememiş Cemil'in kuytuya köşeye bıraktığı sessizlikler, yutkunmalar ve toz."
Aşk üzerine küçük bir roman. Toplu konutta aşk ama...
Edebiyat üzerine küçük bir roman. Edebiyatla hayatın birbirine karıştığı ama...
Arkadaşlıklar üzerine bir roman. Hepsi üç kişi ama...
Barış Bıçakçı'dan yeni bir kitap. Aması yok.
"Ben Barış Bıçakçı'nın metninde... kendine has bir üslup görüyorum. Kısa cümlelerle, fazla derine inmiyormuş gibi gözükerek ince ayrıntılarda kahramanlarını var ediyor.
Yalın bir anlatımı var, parlatmıyor, gereksiz cümlelerle şişirmiyor... Kısa, çok kısa bölümler ilk bakışta birbirleriyle ilgisiz gibi görünseler de bir bütünü oluşturuyorlar.
Son zamanlarda tek tipleşen, olaya dayalı roman anlayışına karşı kendine has dili, anlatımı, kurgusuyla seçkinleşiyor Barış Bıçakçı."

Metin Celâl

ilk defa okudum Barış Bıçakcı'nın bir kitabını. yazarın dilini ilk sayfalarda yadırgamadım desem yalan olur ama kitap ilerledikçe akışa kaptırdım kendimi. çok sakin bir anlatımı var bana göre yazarın hem başına gelenlerden şikayetçi ama bir taraftanda kendini arama mücadelesinden vazgeçmemekte.

kitabın ana karakteri cemil ve nazlıyı düşündüm bir an. eğer ben nazlı olsaydım acaba cemile bu haliyle katlanabilir miydim? o an cevabım kesinlikle hayır oldu :)

müellif kelimesinin de anlamını öğrenmiş oldum bu arada Türk Dil Kurumu sağolsun :)müellif
isim Arapça mu¢ellif
isim Yazar
"Müellif böylece kendisinden beklenen vazifeyi hakkıyla ve pek mükemmel olarak başarmıştır." - A. H. Çelebi

kısacası ben kitabı çok beğendim ve size de mutlaka tavsiye ederim..

not:bu arada iftardan sonra lipton ice-tea içmezsem kendime gelemiyorum ben :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder