20 Temmuz 2012 Cuma

Buket Uzuner-Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları: Su

Bu bir oyundu ve aramızdaki şifresiyle BMK olan adı: Bilgini Mutluluk için Kullan' dı.
Çok eğlenceli olan BMK oyununun tek bir kuralı vardı:
Bildiğin şeyi onu öğrenince mutsuz olacak insanlardan bir sır olarak saklamak. O kadar!
Sayfa 120

Sayfa Sayısı: 344
Dili: Türkçe
Yayınevi:
Everest Yayınları

Arka Kapak

Buket Uzuner'in, bugün Anadolu'da yaşayan her kültürü derinden etkilemiş kadim Kamanlık (Şamanizm) geleneğinin dört unsuru olan SU, TOPRAK, HAVA, ATEŞ'ten ilham alarak yazdığı yeni romanı UYUMSUZ DEFNE KAMAN'IN MACERALARI dörtlemesinin ilk kitabı 'SU' çıktı!..

Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kaman'ın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler.

Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlık'a (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor.


Kutadgu Bilig yazarı Yusuf Has Hacib'in;

"Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü gözdür."

beyitiyle açılan romanın bir Kutadgu Bilig şifresi kitabı olarak da okumak olasıdır. Yazar, SU romanı yazarken yakından inceleme şansı bulduğu Kutadgu Bilig'in bilinen üç orijinal nüshasından ilkini Uygur harfleriyle Türkçe yazdığı düşünülen Yusuf Has Hacib ile bu önemli eseri 1947'de günümüz Türkçesine çeviren Prof. Reşit Rahmeti Arat'ı şükranla anıyor ve bugüne kadar Türkiye'de ve dünyada hak ettiği önemi ve sevgiyi göremeyen bu güzel eserin, romanda bir şifreler kitabıymış gibi kullanılmasıyla özellikle gençler arasında ilgi göreceğini umuyor.

"Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları", SU romanından sonra TOPRAK, HAVA ve ATEŞ ile devam edecektir.


"Her şey üstüne gelip seni dayanamayacağın noktaya getirdiğinde sakın vazgeçme! Çünkü orası, gidişatın değişeceği yerdir!" Mevlana
Sayfa 274

kitabı elime alıp arka kapağını okuduğumda çok ilgimi çekmişti ve hemen sepete atmıştım . okumak için elimdekileri bitirmeyi bekledim ve 2 günde bitti kitap.aslında 3 hatta 4 kişinin hikayesi var belki de daha fazla.

1-komiser Ümit ve Tasvir'in hikayesi
2-Safah Semahat'in
3-Umay Ninenin
4-Defne'nin ve ailesinin

konu gerçekten çok ilginç. olaydan olaya atlıyorsunuz. defne kaman aranırken bir de bakmışsınız ümit ve tasvirin olayına giriş yapmışsınız. ben çok beğendim kitabı ve birçok yerinde altını çizdim ekledim buraya çok hoşuma gitti. fakat bana eksik kalan bir kaç açıklama var gibi geldi bunlardan biri sahaf semahatle ilgili pek ayrıntıya girmedi. ayrıntıya girmedi derken geçmişi ile ilgili ayrıntıdan bahsediyorum tamam ailesinden kaçmış anladım ama neden. umarım diğer kitaplar bu sorunun cevabını verir. sonra defne bulunduktan sonra sadece nerede olduğundan bahsediyor kitap nasıl saklandı neler yaşadı çok kısa geçiyor bu kısımlarda pek tatmin olmadım açıkcası. konu ilginç mi hem de çok . diğer kitapları da alıp okur muyum kesinlikle evet özellikle Umay Nineye bayıldım.tavsiyemdir mutlaka okuyun ve eminim siz de benim gibi kitap bitince Kutadgu Bilig kitabını satın almak için siteleri araştırmaya başlayacaksınız :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder