21 Mayıs 2014 Çarşamba

Franz Kafka-Dönüşüm Bitti..Sayfa Sayısı: 132
Baskı Yılı: 2012
Dili: Türkçe
Yayınevi: Kolektif Kitap

"Gregor Samsa bir sabah yatağında huzursuz düşlerden uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu. Kabuklu sert sırtının üzerinde yatıyor, başını birazcık yükselttiğinde, kayıp düşmek üzere olan yorganın tepesinde zar zor tutunduğu kahverengi, bombeli ve yay şeklinde şeritlerle bezeli karnını görüyordu. Gövdesine göre acınacak incelikteki pek çok bacağı gözlerinin önünde çaresizlikle titreşiyordu."

Kafka işte bu sarsıcı, tuhaf cümlelerle başlıyor yirminci yüzyılın en etkileyici eserleri arasında yer alan Dönüşüm'e. Keskinliği ve yalınlığıyla Kafka'nın edebi yoğunluğunu en iyi anlatan bu başyapıt, Arjantinli çizer Luis Scafati'nin hayal gücüyle birleşince, ortaya seyre doyulmaz bir edebi ziyafet çıkıyor.


"Kafka'nın sanatı okuyucuyu onu yeniden okumaya zorluyor. Eserlerinin sonları -ya da olmayan sonları- açık açık ifade edilmeyen, ama hikayenin başka bir bakış açısıyla yeniden okunmasını gerektiren açıklamalar sunuyor."
Albert Camus

"[Kafka] ziyadesiyle bürokratikleşmiş bir toplumun şiirsellikten yoksun kumaşını romanın o muazzam şiirine; bir adamın gayet sıradan öyküsünü... bir mite, destana, daha önce görülmemiş bir güzelliğe dönüştürüyor."
Milan Kundera

Ne zamandır okumak istediğim ama her kitap alışverişinde unuttuğum kitaplardan biriydi.

Son alışverişimde hemen sepete attım ve özellikle kitabın bu versiyonuna bayıldığımı belirtmeden geçemeyeceğim.

Resim çizimleri harika.

Olayları kafanızda canlandırırken daha bir gerçekçi kılıyor.

Kitaba gelince Kafka’ya ne söylenebilir ki.

Mükemmel bir kitaptı.

Sisteme hizmet ettiği sürece var olduğunu ve yaşadığını sanan Gregor Samsa’nın böceğe dönüşmesi sonrası ailesinin onu ne kadar değersiz gördüğü ve aslında onu sadece bir çıkar aracı olarak kullandıklarını anlaması üzerine kurulmuş harika bir öyküydü.

Bu kitaptan sonra Kafka’nın diğer kitapları da alınacaklar listemde yerini aldı.5 yorum:

  1. Kafka :o Milena'ya Mektuplar'ı okudun mu? Çok Güzel :)
    Bu arada blogıma bakarsan çok sevinirim (:
    http://kagitkesigii.blogspot.com.tr/

    YanıtlaSil
  2. Aşırı merak ettiğim bir kitap. Aldım ama okuyamadım bir. Bu kadar kısa bir kitabın bu kadar etkilemesi ilginç. Ben de bloguma beklerim bu arada. :) Eline sağlık!

    YanıtlaSil