6 Mart 2014 Perşembe

Craig Silvey-Tanrının Unutulan Çocukları Bitti...Sayfa Sayısı: 448
Baskı Yılı: 2013
Dili: Türkçe
Yayınevi: Martı Yayınları

Hayat bir piyangodur: Şanslı olan kazanır, şansızlar ise Tanrının Unutulan Çocuklarıdır...

Tanrının Unutulan Çocukları, yetişkinliğe adım atan iki çocuğun bir sırla başlayan muhteşem dostluğu üzerine yazılmış, etkileyici bir roman...

Uzak bir ülkenin yazarı olan Craig Silveyin çok sayıda ödül alan romanı Türk okuyucularıyla buluşuyor. Yayımlandığında Avustralyada yoğun bir ilgiyle karşılaşan yazar, başarılı en genç yazarlar listesinde yer almayı başarmış bir isim.

Tanrının Unutulan Çocukları hem kurgusu hem de güçlü karakterleriyle okuyucuya bilmedikleri bir coğrafyanın edebi zevkini yaşatırken, dokunaklı bir dille sıradan yüzlerin ardına gizlenmiş birbirinden ilginç sırlar barındırıyor. Romanın başkarakterlerinden Jasperın, aynı okulda okuduğu Charlienin odasının penceresine bir gece yarısı gelmesiyle başlayan olaylar, başarılı ve merak uyandırıcı bir hikâyeyi de beraberinde getiriyor. Parçalanmış bir ailenin çocuğu olması nedeniyle kasabalılar tarafından hor görülüp dışlanan Jasper, korkunç bir olayın detaylarını tek güvendiği kişiyle, Charlieyle paylaşır. O andan itibaren çocukluklarını bir kenara bırakmaya başlayan bu iki arkadaş, bu sırrın peşine düşerek toplumun önyargılarına, bağnazlıklarına ve ikiyüzlülüğüne ayna tutmaya başlarlar.

İnsanların kendi kabuklarına çekildikleri bu küçük kasabada hayatın hem solgun hem de canlı anlarına tanıklık eden iki arkadaşın yaşadıklarını okurken, çocukluğunuzun masum yıllarını hatırlayacak, toplum tarafından kabul görülmenin ne anlama geldiğine bir çocuğun gözünden bakacaksınız.

"Cesaret, korkuya direnmek ve ona galip gelmektir" sloganından yola çıkan bu roman ile çocukluğun saf duygularına sımsıkı sarılan kahramanlar kimseyi hayal kırıklığına uğratmayacak!

"Ustalıkla işlenmiş, okunmasının üzerinden yıllar geçse de hatırlanacak bir roman. Bülbülü Öldürmek romanına selam eden Silvey, dokunaklı bir dille sıradan yüzlerin ardına gizlenmiş birbirinden ilginç sırları keşfediyor."
Marie Claire UK

"Bu romanda ırkçılık, adaletsizlik, arkadaşlık ve ilk aşkın duyarlılığı bir arada sunuluyor; tıpkı dünyada iyi ve kötünün birlikte yer alması gibi."
Sydney Writers Festival

"İki çocuk kahramanının gözünden esprili, dramatik, gizemli ve biraz da gerilimli ilerleyen bu roman, okuyucuları saklı kalmış bir yaşamın kapısını aralamaya çağırıyor."
Readings

"Bu romanda mutlu gibi görünen aileler, toplumun dışladığı ötekiler, önyargılar, dokunaklı yaşam hikâyeleri, başka dünyalara duyulan özlemler ve masum yıllar var... Ve tüm bunlar içimizdeki öldürmediğimiz çocuğun seslenişleri."
Daily Mail

"Mükemmel bir yetişkinliğe geçiş romanı... Her yaştan insanı etkileyecek kadar büyüleyici."
Markus Zusak

Kitabı bitireli uzun zaman olmasına rağmen kafamda açıkcası nasıl bir yorum yazacağımı netleştiremedim.
Kitaba çok güzel de diyemeyeceğim, vasat da diyemeyeceğim açıkcası.
Bazı kitapların reklamlarının çok güzel yapılmasından dolayı abartıldığını düşnenlerdenim.

Bu kitap da bana göre onlardan bir tanesiydi.
Orijinal adı “Jasper Jones” olan kitabın ki Jasper ana karakterlerden biri Türkçeye çevrilmiş şeklinden çok orijinal adında kalması gerektiğini düşünenlerdenim.
Kitabı elinize alınca beklentinizi çok yüksek tutabilirsiniz ki ben öyleydim özellikle adından dolayı ama nedense bir türlü karakterleri kafamda canlandıramadım.

Mesela Charlie bir türlü kafamda oluşturamadığım karakterlerden biri ki hikaye onun ağzından anlatılıyor. 14 yaşında zayıf, çelimsiz gözlüklü bir çocuk .

Kitap güzel bir olay örgüsü ile başlıyor şimdi ne olacak diye çok merak ediyorsunuz ama ta ki kitabın 250. sayfalarına kadar olayla ilgili pek bir şey okuyamıyorsunuz ama 250.sayfadan sonra olaylar çorap söküğü gibi çözülüyor. 
250.sayfaya kadar da bir çok tasvir içeriyor kitap ki ben bu kısımlarda çok sıkıldığımı belirtmeden geçemeyeceğim.

1 yorum:

  1. Bu kitabı bende okudum ve beğendim.Ama haklısın.Tıpkı sinemadaki filmler gibi,her şey ikinci bölümde anlatılıyor.

    YanıtlaSil