22 Aralık 2013 Pazar

Cathy Lamb-Şans Bilekliği Bitti..Sayfa Sayısı: 437
Baskı Yılı: 2013
Dili: Türkçe
Yayınevi: Ephesus YayınlarıRüzgarla Gelenin yazarından yüreklerde iz bırakacak yepyeni bir hikâye...

Bu sıcacık, eğlenceli ve içtenlikle anlatılmış öyküde eski yaşamını tamamen bir kenara bırakan ve ilk kez kendini keşfetmeye çalışan unutulmaz bir kadın bulacaksınız.

Uzun zamandır obeziteyle mücadele eden Stevie Barrett, neredeyse hayatını kurtaracak bir operasyon geçirmek üzere, tekerlekli sandalye eşliğinde ameliyathaneye götürülür. Operasyonun ardından hırıldamadan yürümeyi başarabilen, kendi kendini iyileştirmek için bir bahçe yetiştiren ve tahtadan muhteşem sandalyeler yaparak onları boyayan yepyeni bir Stevie doğar.

Fakat hayatında değişen onca şeye rağmen, aynı kalan ufak birkaç detay vardır. Stevienin utangaçlığı, yakasını bırakmaya pek niyetli değildir. Bu nedenle, yakışıklı komşusuna duyduğu ilgiyi gizlemek zorundadır. İşler tıpkı onu küçük bir kızken yanına alan ailesinde olduğu gibi, çalışmakta olduğu hukuk bürosunda da yolunda gitmemektedir. Üstelik bir zamanlar en iyi arkadaşı olan kişi, verdiği kilolar yüzünden kendisine farklı davranmaya başlamıştır.

Stevienin yeni hayatında karşılaştığı en zorlu mücadele kendisini tanımayı öğrenmek olacaktır. Kendisinin aslında kim olduğu, kim olmak istediği ve eski Stevienin bu günlere nasıl geldiği hakkında şaşırtıcı cevaplarla karşılaşmaya başlayacağı bu içten ve eğlenceli yolculuk sizleri bekliyor.


"Sayfaları yeni edindiğim arkadaşlarımla vakit geçirir gibi çevirdim."
-One Book at a Time-

"Kitap hakkında yazılanlar, hatta yazarın kendi betimlemeleri bile, bir kitabın nasıl aynı anda hem hayat dolu ve eğlenceli, hem de ürkütücü olabileceğini açıklamakta yetersiz kalıyor."
-Publishers Weekly-

"Şans Bilekliği, yürek burkan şizofreni gerçekliğinin yanında okuyucusuna sunduğu sevgi ve neşe ile ruhunuzu aydınlatacak."
-The Crowded Leaf-

"Hayatın birçok yönüne değinen, güçlü bir hikâye."
-Fresh Fiction-
(Tanıtım Bülteninden)

uzun zamandır ortalarda olmasam da çok sevdiğim arkadaşlarımın bloglarını takip etmemezlik yapmadım elbette :)

şans bilekliği kitabını bu arkadaşlarımın bloglarında görmüş ve çok da merak etmiştim.

ephesus yayınları sayesinde ben de bu kitabı okuma şansı buldum


stevie 150 kiloluk bir obez ve kalp krizi geçirene kadar bu pek umrunda olmuyor çünkü o kadar çok şey yaşamış ki bu yaşadıkları onu yemeye iitmiş, yedikçe de ne kadar kilo aldığını farketmemiş.


 fakat geçirdiği kalp krizi sonucu doktoru kilo vermezse öleceğini söylemiş ve böylece midesine kelepçe taktırmış.
kitap stevie'nin zayıflaması ile kendini bulması ve kendini bulması için de geçmişi sorgulamasını içeriyor.


kitabı okurken bir çok duyguyu bir arada yaşadığımı belirtmem lazım. yeri geldi sinirlendim ki bu çoğunlukla herbert ve crystal'ın geçtiği bölümlerdi. yeri geldi üzüldüm stevie geçmişe gittikçe. yeri geldi gülümsedim özellikle lance ile ilgili olan bölümlerde. kısaca her duyguyu barındırıyor bu kitap.


zaman zaman sunshine ve helen'ı düşündüm. şizofren bir anne ile yaşamanın zorlukları. stevie'nin sunshine'ı helen'dan koruma çabaları. çoğu zamanda düşündürdü beni. 


zaman zaman janet teyzenin geçtiği sahnelerde herbert'ı boğmak geldi içimden. ara sırada işte bu janet teyze dediğim bölümler de oldu. hele stevie'nin anneannesi ve dedesine bayıldım. kızları ne kadar hasta olursa olsun onun için çabalayan bir çift.
kısacası beni hem duygulandıran hem mutlu eden hem de yer yer sinirlendiren bir kitap oldu :) kesinlikle tavsiyedir.1 yorum: