12 Aralık 2012 Çarşamba

Leyla'nın Evi-Zülfü Livaneli Bitti :)


baktım okuduğum kitapla biter bitmez yorum yazmazsam yazamıyorum hemen başlayayım dedim yazmaya :)

Yazar:Zülfü Livaneli
Sayfa Sayısı: 284
Baskı Yılı: 2012
Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Arka Kapak

Romanları çok satanlar listesinden inmeyen, ödüller alan, 30 dile çevirilen, sinemaya ve tiyatroya aktarılan Zülfü Livaneli, Leyla'nın Evi'nde her biri ayrı bir dünyadan gelen insanların hayatlarını bir İstanbul romanında kesiştiriyor...


Boğaziçi'nde Bosnalılar Yalısı'nda doğup büyümüş paşa torunu Leyla Hanım, yalının yeni sahibi Ömer Cevheroğlu tarafından sokağa atılır ve mahallenin çocuklarından gazeteci Yusuf'un Cihangir'deki bekâr evine sığınmak zorunda kalır. Yusuf'un sevgilisi Rukiye ("sahne adı"yla Roxy), Almanya'da peep show'larda modellik yapmış, hip-hop tarzı müzik yaparak "yırtmaya" uğraşan bir Almancı kızıdır. 


Leyla Hanım, yalının yeni sahipleriyle görüşmeye çalıştığı bir gün, Ömer Bey'in babası, Kadızade Konağı'nın emektar vekilharcı, dört kuşaktır konaklarda hizmetkârlık yapan bir aileden gelen Ali Yekta Bey ile tanışır. 

Her biri ayrı bir dünyadan gelen bu insanların hayatlarının kesişmesi, onları hem kendilerini hem de birbirlerini değiştirecekleri, kimi zaman acılı kimi zaman eğlenceli bir sürece sokacaktır.


Leyla'nın Evi, bir yanıyla da "ev" üstüne bir roman: "Çünkü imparatorluk yıkılırken bütün Osmanlı tebaası acı çekti ve herkes birbirinin evine yerleşti."


serenad ile tanıştığım bir yazardı Zülfü Livaneli çok da beğenmiştim ve okumaya devam etmek istemiştim diğer kitaplarını :)
leyla'nın evi ni alma nedenlerimden biri de bu oldu ama açıkcası bana serenad tadı vermedi. çok büyük umutlarla aldım kitabı elime ama okurken aynı heyecanı hissedemedim. kitap 3 ana karakter Leyla-Ali Yekta Bey-Rukiye diğer adıyla Roxy üzerine kurulmuş. Leyla'nın müştemilatında kaldığı aile yadigarı yalının yeni sahiplerinin Leyla'yı orada istemeyip dışarı atmasından sonra başlıyor herşey. daha önce o yalının bahçesinden başka bir yer görmemiş olan Leyla ne yapacağını şaşırıyor uzunca bir zaman evin önünde bekliyor leyla ama onu gören yusuf dayanamayıp onu cihangirdeki evine götürüyor ve olaylar rukiye-roxy ile karşılaşması burada başlıyor. Osmanlı zamanından Cumhuriyete geçişi ve Leyla'nı ailesini çok ayrıntılı anlatmış ve bu bölümlerde sıkılmama neden olmadı değil.

serenad tadını alamasam da güzel bir romandı okumanızı tavsiye ederim daha başka tavsiye edebileceğiniz Zülfü Livaneli kitabı varsa da tavsiyelerinizi beklerim :)

3 yorum:

  1. bende beğenmiştim ve şimdi de serenadı okumak istiyorum.

    YanıtlaSil
  2. Bu kitabı okumadım ama Serenadı bende çok beğenmiştim ve Mutluluk'u önerebilirim sonraki Livaneli romanı için çok güzeldir oda :)

    YanıtlaSil