6 Ağustos 2012 Pazartesi

Satranç-Stefan Zweig


Çeviren: Ayça Sabuncuoğlu
Yayın Yılı: 2011
71 sayfa
ISBN:9755103556
Dili: Türkçe


Hikaye New York'tan Buenos Aires'e yolculuk yapan bir deniz vapurunda yaşanır. Bir grup yolcu gemideki kurgusal satranç şampiyonu Mirko Czentovic'i partiye davet eder. İlk partiyi beklendiği gibi rahatlıkla şampiyon kazanır. Yine kaybedilmekte olan rövanş partisinin ortasında, oyuna Dr B. adında bir başka yolcu daha katılır ve bir beraberlik kurtarır. Bunun üzerine yolcular tarafından Czentovic ile Dr.B arasında bir müsabaka organize edilir. Müsabaka başlamadan Dr B. kitapta hikâyeyi anlatana satrancı nasıl öğrendiğini bildirir. Gestapo tarafından bir otel odasında aylarca hücre hapsine kapatılmışken, bir sorgulama öncesi bekletildiği odanın duvarında asılan montun cebindeki satranç kitabını çalmayı başarmıştır. Kitaptaki kaydedilmiş oyunları satranç tahtası olmadan kendi kafasında oynamaya baslar. Satranç hücrede sıkıntıdan çıldırmak üzere olan Dr. B'nin hayatını kurtarmıştır. Ancak zamanla ölü nokta dediği kitaptaki bütün oyunları ezbere öğrendikten sonra, kitabı çalmadan önce hücredeki sıkıntıdan yıprandığı konumuna tekrar düşer. Bunun üzerine kafasında yeni partiler icat eder ve şizofrenik tarzda partileri sinir krizi geçirene dek kendi kendine karşı oynamaya başlar. Sonunda hapisten salıverilmiştir. Gemide satranç şampiyonuna karşı ilk müsabakayı kazanır. Dr.B bütün şampiyonların partilerini ezbere bildiğinden Czentovic'in oynayacağı oyunları önceden hesaplıyordur. İkinci müsabaka sırasında Czentovic, karşısındakinin zamanla huzursuzlaştığını fark edince özenle yavaş oynamaya başlar ve Dr.B yine kriz geçirince parti yarıda kalır.
 


kitabın konusu böyle :) reeder da okuduğum 2.kitabım da bu oldu. okan bayülgen'in programında tavsiye ettiği bir kitaptı ve çok merak etmiştim çok da beğendim. çok akıcı bir kitap zaten 71 sayfa. nasıl bitiyor anlamıyorsunuz bile. okunası kitaplardan...

5 yorum:

 1. Ben de Okan Bayülgen'den duymuştum,çok olmadı okuyalı.Bloglarda da sık sık güzel yorum alınca * başta yolunneresindeyim -serrose* olmak üzere alıp okuum ve çok geç kalmışım dedim.Çok beğendim ben de. KEyifli okumalar

  YanıtlaSil
 2. en kısa zamanda bende okumalıyım ,çocukluğuma döndürdü beni beden eğitimi derslerinde hava soğuk olduğunda dışarı çıkamadığımızdan içeride sınfta hep satranç oynardık :)

  YanıtlaSil
 3. çok merak ettim doğrusu ilginç bir konusu var farklı.Hazır Can yayınlarındada indirim varken almak lazım.

  YanıtlaSil
 4. Bu kitabı ortaokul da okumuştum ilk, ve kendimi Zweig hayranı edivermiştim ve karısıyla birlikte intihar ederek ölmesine çok içerlemiştim o yıllarda. Çok iyi kitaptır gerçekten. :)

  YanıtlaSil
 5. Kitabı iş yerine götürdüm aralarda okuyordum, çok parça parça oldu, konuya hakimiyetim kayboldu diye yarım bırakmıştım. Adam gibi 1-2 saat ayırıp; başlayıp bitirmeliyim.

  YanıtlaSil